تبلیغات
نجات آب کشاورزی - بحران آب؛ مسؤولان خراسان رضوی در خوابند!
نجات آب کشاورزی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

بحران آب؛ مسؤولان خراسان رضوی در خوابند!

 

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: طی 40 سال اخیر با ورود موتور پمپها به بخش کشاورزی، آبی که طی بیش از 100 هزار سال جمع آوری شده بود استخراج شده است.

طاهری در کارگاه آموزشی نمایندگان ادارات 47 گانه آموزش و پرورش خراسان رضوی پیرامون طرح فرهنگی - دانش آموزی نجات آب کشاورزی افزود: با وجود بحران آب در کشور، هنوز مسؤولان چندان متوجه وضعیت نگران کننده آبهای زیر زمینی به دلیل اینکه برای آنان ملموس و قابل دیدن نیست نمی باشند.

اتمام آبهای زیر زمینی
وی در بخش دیگری اضافه کرد: مشکل کشور تحریم و تهدیدهای دشمنان نیست، بلکه به طور حتم اتمام آبهای زیر زمینی، یکی از مهم ترین چالش ها و مشکلات پیش روست.
وی با تأکید بر اینکه تمام هستی شهرهای شرق کشور به منابع آبهای زیر زمینی مرتبط است یادآور شد. با این حال، لجام گسیخته ترین سیاستها در حوزه آب اعمال شده است.
وی با اشاره به عمق 400 تا 500 متری خاک دشت مشهد تصریح کرد: با حرص و عجله فراوان که اکنونبرایاستفاده و برداشت از آب این دشت در حوزه هایکشاورزی، شرب، خدمات و صنعت وجود دارد، باید اطمینان داشت آب این دشت به زودی به اتمام می رسد.

کاهش مصرف آب کشاورزی تنها راه حل بحران

وی با تأکید براینکه فضای شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی تنها نالیدن در خصوص بحران آب نیست اظهارداشت: از نظر این شرکت تنها راه حل مقابله با بحران آب، کاهش مصرف آب کشاورزی در خراسان رضوی با توجه به در نظر گرفتن درآمد و معیشت کشاورزان است.
طاهری با اشاره به حفاری چاه های غیر مجاز گفت: بسیاری با ایجاد چاه های غیر مجاز و یا برداشت اضافه تر از میزان تعیین شده در چاه های مجاز حفاری شده در صدد تبدیل پراید خود به بنز هستند.

عملکرد شرکت آب هم راضی کننده نیست

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه آب تضمین کننده سلامت و حیاتاست افزود: عملکرد این شرکت هم راضی کننده نیست و معتقدم در خطوط قرمز نباید با کسی مماشات کرد.

طرح نجات آب
معاون آموزش متوسطه سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت: طرح نجات آب باید به یک گفتمان و آموزش و پرورش تبدیل شود تا نسل در حال پرورش که در آینده زندگی و مسؤولیت دار می شود بتواند با کسب مهارتهای لازم با طبیعت ارتباط مناسب و سالم برقرار کند و آن را دوست داشته باشد.
وی اضافه کرد: لازمه این دوست داشتن، شناخت لازم و کافی از طبیعت از جمله منابع آبی است.

بحران نگران کننده و فزاینده
معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز یادآور شد: کشور و بویژه خراسان رضوی، با بحران بسیار نگران کننده و فزاینده کمبود آب مواجه است.
علائی اضافه کرد: خراسان رضوی در مقایسه با سایر نقاط کشور به لحاظ بارش ها در وضعیت خشکی قراردارد.
وی با اشاره به بحرانی بودن 34 دشت از 37 دشت استان از کسری 2/1 میلیارد مترمکعب در خراسان رضوی خبرداد و افزود: مخازن آبهای زیر زمینی غیر قابل تجدید است و به دلیل مصرف بی رویه در حال از بین رفتن است.
وی از نشست دشتها و خشک شدن چاهها و قناتها به عنوان نشانه های این اضافه برداشت و کسری مخازن زیرزمینی آب یاد کرد و گفت: یکی از راهکارهای مقابله با این پدیده، اطلاع رسانی درست برای دانش آموزان به عنوان نسل آینده و فرهنگ سازی برای درست استفاده کردن از منابع آبی می باشد.
وی ادامه داد: آب از جنس راه، سازه، بیمارستان نیست که بتوان با صرف منابع مالی آن را تولید کرد.
این مقام مسؤول ادامه داد: هر چند منابع مالی در مدیریت آب تا حدی تأثیرگذار است، اما اقدام اساسیوضروری و کارساز مصرف بهینه و درست و جلوگیری از اسراف در به کارگیری این مایع حیاتی می باشد.

بحث های انحرافی

علائی خاطرنشان کرد: معتقدم بحثهایی مانند انتقال آب از کشورهای همجوار و یا انتقال از خلیج فارس بسیار انحرافی است، زیرا اگر از همین منابع موجود درست استفاده شود، تمام مشکلات قابل حل است.

حاشیه
* این جلسه با 42 دقیقه تأخیر شروع شد.
* در حالیکه در فهرست برنامه ها حضور و سخنرانی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای و مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی اعلام شده بود، اما جعفری و فخریان در این مراسم شرکت نکردند.
آشنایی با حریفی که 22 سال جام نگرفته؛ «الاتفاق» در آزادی هم کماندو است؟!

حمیدرضاعرب: استقلال و الاتفاق عربستان شنبه آینده در ورزشگاه آزادی برابرهم قرارمی گیرند. این بازی بیش از آنکه یک جدال باشگاهی باشد برای فوتبالدوستان ایرانی مصافی است حساس و سرنوشت سازمیان ایران و عربستان ! بسیاری به این بازی به مثابه تقابل تیم ملی فوتبال ایران با تیم ملی عربستان می نگرند و معتقدند این بازی تفاوتی با رویارویی تیم ملی کشورمان و سعودی ها ندارد.
شاید عمده دلیلی که سبب بروز این دیدگاه شده، کسب سهمیه سوم لیگ قهرمانان آسیا می باشد. در شرایط عادی این بازی از حساسیت چندانی برخوردار نبود، اما وقتی پای کسب سهمیه میان می آید، حساسیت ها به نقطه اوج می رسد.
رؤیارویی استقلال با الاتفاق عربستان را از جهاتی می توان مهمترین بازی سال 1390 شمسی هم نامید. این بازی روشن خواهد کرد که ایران امسال در رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا 2 سهمیه خواهد داشت یا یک سهمیه. بی گمان حذف استقلال به لحاظ شخصیتی ضربه بسیاری بر پیکر فوتبال ایران وارد خواهد کرد و چه بسا کنفدراسیون فوتبال آسیا را مجاب کند سال آینده حضور تیم های ایرانی در مرحله پلی آف را هم منع کند و سهمیه ایران را از 2/2 به 2 تیم کاهش دهد.
این پیش بینی، جدال آبی های پایتخت با سبز و قرمزپوشان سعودی را بیش از همیشه حساس کرده است. آیا آبی ها می توانند از سد الاتفاق بگذرند؟ پاسخ دادن به این سوال نیاز به بررسی اوضاع کنونی الاتفاق در لیگ عربستان دارد.
شاگردان برانکو ایوانکوویچ اکنون در رتبه چهارم لیگ 14 تیمی عربستان قراردارند. الاتفاق از جمله تیمهای نتیجه گرای لیگ عربستان محسوب می شود که این با تفکرات برانکو ایوانکوویچ کاملاً سنخیت دارد.
شاگردان برانکو درحالی در رتبه چهارم لیگ عربستان قرارگرفته اند که تنها یک شکست را از مجموع 19 بازی درکارنامه خود می بینند. شاید تنها موضوعی که سبب قرارگرفتن الاتفاق در رتبه چهارم شده 6 تساوی باشد که شاگردان برانکو در جریان بازی های این فصل به دست آورده اند وگرنه تیم برانکو به سختی تن به شکست می دهد. تنها نقطه ناامید کننده کارنامه الاتفاق شکستی است که اوایل هفته جاری در فینال جام حذفی لیگ عربستان برابر تیم پرسابقه الهلال پذیرفت.
شاگردان برانکو بسیارامیدوار بودند که قبل از حضور در ورزشگاه آزادی جام قهرمانی حذفی کشورعربستان را بالای سر ببرند، اما درنهایت این عنوان به الهلال پرسابقه رسید. اصولاً الاتفاق کم جام می گیرد!
نگاهی به جامهایی که این باشگاه 68 ساله تا کنون کسب کرده نشان دهنده بی استعداد بودن حریف عصرشنبه استقلال در به دست آوردن جام است. الاتفاق عربستان از سال 1988 که آخرین جام خود را در لیگ کشورهای عربی منطقه به دست آورد تا کنون موفق به کسب جام نشده است و آخرین عنوان با ارزش این تیم به کسب مقام سومی سال گذشته لیگ عربستان مربوط می شود. حریف آبی ها برخلاف لقبش (کماندوها) چندان هم کماندو نیست و با اینکه حضورمستمری در فوتبال عربستان داشته، اما براستی از کسب جامهای با ارزش ناتوان بوده است.
حال باید دید تیمی که بازیکنان چندان مطرحی هم ندارد آیا می تواند در ورزشگاه آزادی برابراستقلال به نتیجه دلخواه دست یابد یا خیر؟! تردیدی نیست که الاتفاق عربستان با وجود ناتوانی از کسب جام حریف دست و پا بسته ای محسوب نمی شود و با توجه به روند نتیجه گرایانه ای که در لیگ عربستان پیش گرفته می تواند درورزشگاه آزادی هم استقلال را به دردسربیندازد. بی گمان برانکو ایوانکوویچ در تهران با یک سیستم بسته تیمش را وارد میدان خواهد کرد تا دست کم این بازی را به وقتهای اضافه و حتی ضربات پنالتی بکشاند.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

c="http://pichak.net/chat/cod.php?style=red&title=abmaye.mihanblog.com">
تماس با ما


Online User
IranSkin go Up
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

كد ماوس